Svedectvo – “Verný je ten, ktorý dal prisľúbenie!”

Verný je ten, ktorý dal prisľúbenie (Hebr 10,23)

Na Silvestra človek prirodzene bilancuje uplynulý rok a mne rovnako nedá nepodeliť sa s vami o naše svedectvo a naplnenie Pánových prísľubov v roku 2014.

Začalo to všetko oveľa skôr. Takto pred 2 rokmi sme vstupovali do Nového roka 2013 síce ako novomanželia plní očakávaní ale po pomerne náročných udalostiach. Týždeň pred svadbou v septembri nám podpálili dvere na byte, kde sme sa boli čerstvo nasťahovaní a s ktorým sme rátali na rozbehnutie spoločného života, keďže patril rodičom.  Do nového roka sme teda vstupovali bývajúc  už  v podnájme a dokonca v úplne inom cudzom meste. Takisto to bolo pár týždňov po tom, ako sme prišli o naše dieťatko. Prvé spoločné Vianoce sme slávili v modlitbách aj k nášmu anjelikovi Tobiáškovi, avšak s uistením od Pána, že má pre nás ešte pripravený špeciálny čas vo dvojici. Zároveň bol vstup do nového roka poznačený začiatkom pádu firmy, kde môj manžel pracoval. Prvé mesiace roka 2013 boli silno poznačené problémami vo firme, stresom, neprespatými nocami a neistotou, ktorá útočila na môjho manžela, že ako uživí rodinu, keďže výplata prestala prichádzať a dostal sa do obrovských dlhov voči zákazníkom firmy.  Napriek tomu Pán stál pri nás počas ďalších mesiacov aj finančne a z mojej výplaty a darov priateľov sme boli schopní vyžiť, platiť nájom a najmä byť verní aj v desiatku. Žili sme síce ďaleko od našich rodín, ale zakúšali sme úžasné prijatie a podporu rodín z Koinonie žijúcich v okolí. V júni nám dokonca Pán daroval úžasnú dobrodružnú cestu do Kalifornie, kde sme bývali u bratov a sestier z americkej Koinonie, ktorí nám nielen poskytli ubytovanie, ale starali sa o nás ako o svojich a poukazovali nám to najkrajšie z L.A. Po návrate z Ameriky som však ešte intenzívnejšie začala túžiť po bábätku a nahlodávala ma neistota, čo ďalej (manžel stále bez práce, mňa práca síce bavila, ale bola stresujúca a túžba po bábätku silnela, krásny byt, ale vysoký nájom a ďaleko od našich rodín…).

Počas celého roka sme sa denne modlili so slovom na rok 2013 pre Koinoniu (Vtedy im Ježiš oznámil: „Nebojte sa! Choďte, oznámte mojim bratom, aby išli do Galiley. Tam ma uvidia!“(Mt 28,10),  skrze ktoré nás Ježiš volal, aby sme zakúsili Jeho zmŕtvychvstanie a že nám bude hovoriť skrze prísľuby. A ten deň prišiel.  V júli 2013 nás navštívili náš pastier a interní bratia a sestry z Oázy Sklené u nás doma a modlili sa za nás. Pár dní predtým som dostala nasledovné prisľúbenia počas mojej osobnej modlitby ako Pánovu odpoveď na moju neistotu ohľadom budúcnosti:

11.júl 2013 – prisľúbenia na nasledujúci rok:

 1. Budeme bývať v Nitre v byte mojich rodičov.
 2. Moj manžel bude mať prácu v NR a bude s ňou spokojný, v práci šťastný a finančne dobre ohodnotený.
 3. Ja budem buď tehotná alebo už na materskej s bábätkom.
 4. Budeme mať nový dom modlitby s 5 ľuďmi.
 5. Byt bude kompletne zrekonštruovaný.
 6. Budeme mať auto combi.

S týmito prisľúbeniami som sa zdôverila manželovi a v novej nádeji sme vykročili do ďalších mesiacov s tým, že sme si dennodenne opakovali, že „verný je ten, ktorý dal prisľúbenie“ (Hebr 10,23).  A Pán začal konať.

 • August 2013 –  Otec Ricardo, zakladateľ  Koinonie, bol na návšteve v Sklenom a modlil sa aj za našu plodnosť a počatie bábätka.  Môj manžel sa rozhodol urobiť krok viery. Hoci sme nemali termín sťahovania sa,  začal chodiť na týždňovky do Nitry prerábať rodičovský byt, ktorý bol v pôvodnom stave.
 • September 2013 – Na prvé výročie našej svadby nám vyšiel pozitívny tehotenský test ☺
 • November 2013 – Kúpili sme auto – Skoda Fabia Combi. Manžel stále bez práce, ale doložili nám moji rodičia. Zaujímavé bolo, že sme vôbec nepozerali pri výbere na combi (na niektoré detaily prisľúbení som po čase pozabudla…). Mali sme v užšom výbere úplne iné autá, keď jedného dňa nám zavolal môj otec  so slovami: „Našiel som v jednom bazáre vaše nové auto!“. Tak sme to prijali a teraz si to auto nemôžeme vynachváliť.
 • December 2013 –  Môj manžel išiel na skúšobnú bezplatnú stáž do jednej firmy, ktorej majiteľ chodil k nám na dom modlitby. Dali sme výpoveď nájomnej zmluvy s tým, že sa budeme sťahovať na jar.
 • Január 2014 – Môj manžel nastúpil už ako riadny zamestnanec do spomínanej firmy so sídlom v BA.
 • Marec 2014 – Nastúpila som na materskú dovolenku a presťahovali sme sa do Nitry. Balenie a sťahovanie v mojom stave bolo dosť náročné, ale zvládli sme to za výdatnej pomoci bratov a sestier z Koinonie a našich rodín.
 • Máj 2014 – Narodil sa náš nádherný syn Samuel, čo znamená „Bohom vyslyšaný“ (meno sme mali vybraté už dávno predtým, ako som otehotnela a dozvedeli sme sa, že to bude chlapec).
 • September 2014 – Môjmu manželovi schválili prácu z domu, najprv iba 1x týždenne a postupne až 4x týždenne. Takže prakticky pracuje v Nitre, hoci firma sídli iba v BA.
 • Október 2014 – Otvorili sme dom modlitby v Nitre. Aktuálne sa k nám chodí modliť 3 – 5 ľudí.  Môj manžel s bratom dokončili svojpomocne rekonštrukciu bytu,  o ktorej som ja osobne už ani nesnívala, lebo to neponáhľalo.

A teraz na konci roka, keď to takto bilancujem a chválim Ježiša za všetky tieto zázraky, si opäť opakujem, že náš Boh je Bohom nemožných vecí a je mi stále ťažké uveriť, koľko veľa ich urobil aj v mojom živote.

Zuzana