HUdobný svet

dsc00300.JPGDnes vám prinášame rozhovor s hudobníkmi:

Tomášom (ele/akustik gitara) a Romanom (bassgitara), ktorí sú tvorcami kapely smoothpath predstaviteľmi nového prvku v hudbe a ním je hypnotic worship.

(viď prvé foto, Tomáš prvý, Roman druhý a Michal tretí v poradí)

Sú členmi koinonie Ján Krstiteľ už niekoľko rokov. Môžete ich vidieť hrať na koinoniách nielen v Bratislave, ale aj Martine, Roman taktiež hostuje na akciách, ktoré poriada KJK v Prešove.

Nahliadnite do hudobného sveta Koinonie Ján Krstiteľ!

Kapela Smooth Path zo Serede

Ahojte, ako sa máme?

R: supiš

T: Máme sa zle, lebo sa nám odpálil adaptér na mixpulte a nemá to kto v kapele opraviť.

Predstavte sa čitateľom, kto ste a čo hráte? Hráte metal, resp. rock-metal. Na tejto hudbe ste aj vyrastali, keď ste sa rozhodli tento štýl aj hrať?

R: jaky rock metal? keď, tak vytvarame nový štýl: z hypnotic rocku chceme spravit hypnotic worship, hehe uvidime či a ako sa to podarí.
Sme “kluci zo Seredského agapita” no a chceli by sme hrať hypnotic worship, teda úplne novy štýl, ktorý tu ešte nikdy nebol.

T: Tak ja som napríklad na metale vyrastal, ale nehráme ho. Štýlovo hráme alternatívny rock, v poslednom čase tomu hovoríme hypnotic worship.

Čo si myslíte, ako vnímajú ľudia v súčasnosti práve tento štýl hudby, ktorý hráte?

R: Tak ešte ho nepočuli, zatiaľ čo hrávame sú piesne bez tohto typického hypnorock worshipového prvku. T: Nepoznajú ho. Zatiaľ som nepočul kapelu, čoby hrala hypnotic worship, takže dúfam, že sme v tomto štýle prví.

Prečo hráte taký štýl aký hráte?

T: Štýlovo sa ešte viac menej hľadáme, ale jedno je isté. Cítime, že uctievanie a chvála je to, prečo nám Boh dal povolanie. Hypnotic worship je chvála, ktorá vás vcucne do Božej prítomnosti, také niečo by sme chceli produkovať.

R: Tak páči sa mi hrať niečo nové, to čo tu ešte nebolo, hrať a spievať novú pieseň pre Pána, takú akú mu ešte nikto nehral, v takom štýle, ktorý si medzi nami Duch Svätý vytvoril. No a chceme výjsť zo zaužívaných tradičných piesní a dať do toho novy odev.

Kto je vaším idolom? Prečo?

T: Mojím idolom je moja priateľka Mirka. Hudobný idol nemám, ale z hudobých skupín sa mi celkom pozdáva David Crowder Band a Emery.

R:Tak tento štýl sme potom hľadali a našli asi v kapele http://www.myspace.com/mystermobius, ale inak našimi idolmi sú kapely, ktorých žáner aj tak nehráme ako napríklad Démon Hunter, Blinside a iné.

(nazov kapely) znamená v preklade .Hladký chodník. Má názov Vašej skupiny niečo spoločné s týmto výrazom, alebo to bol len taký nápad na názov? Z čoho a ako vlastne vznikol názov kapely?

T: Vznikol pri posedení pri vínečku. Ľuďom sa náš nový názov veľmi nepozdával, čo bolo pre nás dobrým znamením, že to je ten pravý názov.

skupina už prešla viacerými zmenami. Je známe, že skupina vystriedala už viacero názvov, čo je toho dôvodom?

dsc00290.JPGT: Najprv sme sa volali Pave the way (rovnaj cestu), to sa ale zle vyslovovalo, raz som si na tom skoro zlomil jazyk. Smooth Path je zvučnejšie, ževraj…(smiech)

R: Tak názov Pave The Way bol daný dosť narýchlo a mne osobne viac (už) vyhovuje názov Smooth Path

Aká je vlastne história a začiatky kapely?

T: Ľudia nás poznajú z rozličných služieb z Koinonie Ján Krstirteľ. Hrávame kde tade. Ale ako Smooth Path nás nepozná skoro nikto. Vlastnú tvorbu a vlastné koncerty zatiaľ nehrávame, ale príde čas aj nato. Vznikli sme v pivnici na cibuľu v roku 2006 a v tej pivnici skúšame doteraz.

dsc00295.JPGR: Začiatky sú mládežnícke omše a stretká.

Mohli by ste nám predstaviť Vašu tvorbu? Myslím tým Vaše demá, albumy…

T: Na našej stránke na myspace.com sú dve staršie pesničky. Sú to neprofesionálne nahrávky, ten spev tam treba brať s rezervou. Tie dve nahrávky už ani nehrávame, dávame teraz dokopy nejaké nové songy na nahrávanie nového albumu.

Ktorá pieseň z Vašej tvorby je Vám k srdcu najbližšia?

T: Moja obľúbená je “Andulka Šafárovie”

R: Na tú pravú ešte len čakám…

Tomáš, ty robíš myslím texty aj muziku. Všetko teda robíš ty, alebo máte aj nejakého externého človeka, ktorý Vám píše texty?

dsc00285y.jpgT: Nejaký základ sa vytvorí, keď sa doma modlím s gitarou na osobnej modlibe. Pieseň však zreje v skúšobni ako dobré vínečko a koniec koncov má vždy úplne inú podobu ako na začiatku. Každý dá do skladby svoj prínos. Nemám rád kapely typu, chlapci ja hrajem, pridajte sa ku mne.

…ale iniciatíva ide aj od ostatných…

T: Nezdá sa to, ale najväčšie slovo má vždy bubeník. Od neho závisí osud celej skladby.

R: No ide, ale väčšinou zapadne prachom.(smiech)

Z čoho beriete inšpiráciu k Vašim skladbám?

T: Ja počvam kvantum kresťanskej hudby, takže to ma ovplyvnuje bez toho, žeby som si to uvedomoval. Duchovne ma najviac ovplyvnila skupina Jiný Rytmus a Braňo Letko. Hudobne David Crowder band, Emery, mewithoutYou a Mr. Mobius.

R:D.S.

Texty Vašich piesní hovoria o niečom, má každá pieseň svoj význam, prípadne by ste chceli svoji textami na niečo upozorniť?

T: Keď upozorniť, tak upozorniť nato, že chváliť Pána je to najlepšie, čo môžme v tomto živote robiť. Ostatné je nuda. Chváliť možno rozlične. Zväčša sa Boha oslavuje popovou mainstreamoou hudbou. Podľa nás sú tu aj iné cesty pre iných ľudí ako chváliť Ježiša.

dsc00327y.jpgMáte nejaké obľúbené kapely? Beriete si z nich inšpiráciu?

R: Jiný rytmus a ako som už spomínal Demon Hunter, Delirious, Blinside, Myster Mobius

Hráte výhradne svoje piesne, resp. hrávate aj covery?

T: Hráme nejaké prerábky od Tima Hughesa. Ale keď sa pieseň preloží do slovenčiny, je z toho zase niečo úplne iné ako originál.

R: Hráme všetko, niekedy jednu pieseň aj v 6 štýloch,
ktorú…..som slobodné dieťa (smiech)

Ako by ste si predstavovali svoju budúcnosť v kapele? Čo by ste chceli s kapelou dosiahnuť?

T: To čo sme už dosiahli. Priblížiť sa k Bohu. Ale chceme to robiť stále viac a lepšie

R: Tak čaká nás ešte dlhá pasáž skúšok, no a dosiahnuť by sme chceli, otvorené srdcia ľudí k živému Ježišovi, niekedy už ozaj nestačí hrať GCD a spievať banány, banány, chce to nové srdce, nový štýl – hypnotic worship

Kto je tzv. lídrom kapely?

T: Viktor – to je nepísaný člen kapely a správca našej skúšobne.

R: Tomáš (smiech)

dsc00313.JPGKaždý s tým súhlasí?

T: Ja áno.

R: jo

V akej zostave vlastne funguje skupina v súčasnosti?

T: Ja hrám na gitare a spievam, Mirka vokál, Roman basa a Michal na bicie. Priskočné chce doniesť aj Tóno z kysúc, ktorý plánuje hrať na klávese, ale ešte uvidíme, či ho vezmeme (smiech)

S ktorou kapelou máte najlepšie vzťahy, a s ktorou naopak najhoršie?

T: Najlepšie máme so skupinou Prepare music, čo je zpriatelená skupina z Východu republiky. Michal Irsák je pop idol miestnych dievčat a občas v jeho hudobnej grupe niekto zabléka, alebo zahrá aj od nás.

R: Máme veľmi dobré vzťahy zo všetkými kapelami na svete, hihi…..

Ako sa zvyknete pripravovať na svoje koncerty? Pred koncertom sa zvyknete aj nejako vyhecovať, aby ste podali čo najlepší výkon?

T: Sme čistý underground, teda ako Smooth Path nevystupujeme verejne, zatiaľ zrejeme ako dobré vínečko, kvalitné ročníky sa za čerstva neotvárajú… všetko má svoj správny čas a myslím, že to bude stáť zato.

dsc00324.JPGR: myslíš ako to robia iné kapely, borovička a pivo, alebo nejaké drogy, no mi fičíme zásadne na Duchu Svätom.

Ako by ste hodnotili súčasnú hudobnú scénu na Slovensku?

T: Je o ničom. Všetko dobré, čo stojí za posluch, hráva v Amerike.

R: kresťanskú? chýba nám niečo ako Jiný rytmus

Čo nové môžeme od Vás očakávať najbližšie?

T: Momentálne chystáme nejaké neštúdiové nahrávky, ktoré pravdepodobne hodíme na nejaký hudobný nosič. Potom vlastnú web stránku, pretože zatiaľ máme len svoj profil na myspace.com. Potom vlastný klip a plánujeme vyraziť na nejaké živé vystúpenia.

R: tak úplne najbližšie okrem hrania na koinoniach v BA a MT ideme nahrávať pár dém.

Čo bolo doteraz Vašim najväčším úspechom a naopak, čo bolo doteraz Vašim najväčším neúspechom?

T: Najväčším úspechom je že máme vlastnú malú útulnú skúšobňu a neúspechom, že americká speváčka Britt Nicole odmietla hosťovať v našek kapele.

Aké sú vaše vízie do budúcnosti ?

T: Uctievať Pána novými spôsobmi.

folder.jpgR: hypnotic worship na Slovensku.

Odkaz čitateľom…

T: Občas nás navštívte na myspace a kunite čo u nás nového.