Boh seje svoje Slovo všade…

culdo.jpgBoh seje svoje Slovo všade, nielen do pôdy, ktorá je dobrá…
Tak o tomto Slove hovoril Vladko, keď bol 30.1.2008 o 19.30 hod. pozvaný slúžiť omšu vo Františkánskom kostole Zvestovania Pána v Bratislave. Určite sa všetci necháme s radosťou prekvapiť, aké ovocie takáto návšteva prinesie, a či sa podobné omše ešte budú konať. Zatiaľ je všetko otvorené…

Stretla som tam jedného nášho priateľa komunity, Laca, ktorý študuje v Bratislave na Fakulte telesnej výchovy a športu za basketbalového trénera. V jeho živote Pán zasial semienko asi pred tromi rokmi. Tam kde sa spoliehame na svoje vlastné sily a prispôsobujeme sa duchu dnešného sveta, zmätení a s mnohými otáznikmi ktoré nad nami visia, prichádza Kráľ, o ktorom je napísané: On bude pokojom…. Mich 5,4

· Laco, ty si Vladkov priateľ a priateľ komunity. Mohol by si povedať, ako si sa dostal ku komunite?

Ku komunite som sa dostal cez moju mamku a cez moju sestru Nany. Obe sú už teraz externými členkami komunity. Zo začiatku som na nich pozeral, že našli niečo čo ich baví a kde sa môžu vyžiť, a viac som nad tým nerozmýšľal..

lac.jpgVtedy som prežíval svoju existenčnú krízu. Bol som čerstvo zmaturovaný, prijatý na školu, kam som sa chcel dostať, takže svet bol pre mňa gombičkou.. Veľa som vtedy pil, myslím, že som bol alkoholik – zo siedmich dní v týždni som 5 dní pil. Nepripúšťal som si, že to bolo zvláštne, bral som to tak, že ma to baví a bol som v takej partii kamarátov, že nejako mi ani nič iné nezostávalo. No neskôr som už začal pociťovať, že to nie je so mnou dobré… Ale najhoršie bolo na tom to, že som nevedel ako sa z toho dostať.

Tú dobu ma moje dve dievky (mamka s Nany ) prihlásili na kurz Filip. Strašne som sa tomu bránil, a prichádzali mi do toho vždy nové prekážky. Až to nakoniec vyšlo a dostal som sa na tento kurz. Prvé momenty som sa cítil ako niekde u bláznov.. Mal som chuť odísť, ale cez druhú prednášku sa ma mocne dotkol Pán, a až do konca kurzu som chodil z každej prednášky s plačom. Bol som z toho úplne mimo.. Nikdy som nič podobné necítil. Cítil som ako ma Pán volá, aby som sa otvoril a vyplakával sa mu. Po skončení kurzu som bol stále vyvedený z miery. Hlavne, čomu som nerozumel, a mal som pocit bezradnosti z toho bolo, že som chcel ísť za Pánom, ale vedel som, že idem naspäť do prostredia, kde budem piť, húliť a zase ten istý stereotyp..

Nevedel som, ako sa to zmení. Všetci vraveli, že to mám nechať na Pána, že mu mám len dôverovať. A naozaj. Po určitej chvíli (pár mesiacov) sa môj život postupne začal meniť.. Prestalo ma to baviť byť v tej spoločnosti, nechcelo sa mi piť a uvedomil som si, že Pán ma vyviedol zo slepej uličky. Začal som občas chodievať na koinonie, kde som zažíval úplný pokoj a mohol som sa naplno otvárať Pánovi. A tak sa to asi celé začalo 🙂

· Takže odporúčaš kurz Filip ? : )

Určite odporúčam ! Budeš mať stále nové a nové prekážky len aby si tam nešiel a iné, lepšie možnosti ako prežiť víkend. Viem to zo svojej vlastnej skúsenosti a tiež aj od ostatných. Každý prežíval takú istú dilemu. Chcem ti povedať, buď silný a dôveruj Pánovi. Určite je to ťažké, keď s Nim ešte nemáš skúsenosť. To vôbec nevadí. Na tomto kurze zažiješ tak veľkú skúsenosť s Pánom, že nebudeš chcieť odísť naspäť do svojho bežného života. A až tomu vôbec nebudeš veriť ako je to možné, že Pán ťa tak miluje a daruje ti úplne všetko.

· Pán seje svoje Slovo všade a do tvojho života?

lacko.jpgMyslím, že to semienko spadlo do krovia a vysokej trávy. 🙁 Trošku vzplanie, ale potom ho prerastú bodliaky… Niekedy mám pocit že idem dopredu, inokedy, že stagnujem, alebo až cúvam.. Niekedy si myslím, že potrebujem novú skúsenosť, niečo za čím by som vedel ísť dopredu.. A možno je to mnou, že sa bojím, že niečo stratím a preto sa toho nechcem vzdať.. Ale mám skvelých ľudí okolo seba, (rodina, komunita)..

· A ako si sa cítil na omši?

Ako som sa cítil na sv. omši? Super : ) Myslím si, že je úžasné, keď môžeme chváliť Pána novým spôsobom. Je to podľa mňa úplne nový rozmer sv. omše. Keby som mal možnosť, chodil by som len na také..

· Čo robia teraz tvoji priatelia, s ktorými si bol pred tým ako sa ťa Ježiš dotkol? Stretávaš sa s nimi? Aké to je?

Ale áno, stretávam sa s nimi, ale už menej. Naučil som sa odmietnuť ich ponuky. Keď k nim prídem a ponúkajú mi alkohol, alebo aby som sa s nimi zhúlil, dokážem povedať NIE. Cítim sa byť viac slobodný, čo sa mi pred tým vôbec nedarilo.

A oni sú, myslím, na tom stále tak isto. Majú ale veľkú nevýhodu v tom, že všetci sú neveriaci a zarytí pohania. A je ťažko ich presvedčiť, aby si neškodili a nejak ich usmerniť. Pritom často vidím, akí sú slabí a potrebujú pomoc. V skutočnosti to majú vo vlastných rukách. Stačí sa rozhodnúť odovzdať svoj život Ježišovi, tak ako som to urobil ja, keď som pred Ním stál a hovoril:

“Pane, Ty si najväčší a jedinečný Boh. Preto ja, úplne maličký, ktorý si stále myslí, že to všetko zvládne bez Teba, Ťa na kolenách prosím, zmiluj sa nado mnou. Odovzdávam ti svoj život so všetkými svojimi starosťami, trápeniami, so všetkou špinou čo na mne je.. Pred Teba to všetko skladám a odovzdávam Ti to, aby si to riadil Ty. Aby si Ty bol Pánom môjho života, aby si bol vždy Prvý na koho sa obrátim, aby si bol vždy Prvý komu poďakujem…” Vďaka Ti Pane, že si sa mi dal zakúsiť, že si sa ma dotkol Tvojou rukou a vniesol si do mňa pokoj. Amen

Oáza Sklené