Viac ako vášeň

Nedávno sme mohli zarieť nové CD K:MUSIC (KOINONIA MUSIC). Je hudobná služba v Koinonii Ján Krstiteľ, pôsobiaca pri Oáze Vyšný Klátov – Košice. Nejedná sa o klasická kapelu  so stabilným počtom členov, ani o spontánny hudobný projekt. Ide tu o viac! Ide o službu, ktorá je otvorená, dynamická a ktorá odpovedá na konkrétne povolanie.

VIAC AKO VÁŠEŇ je Album, ktorým sa K:MUSIC opäť posúva hudobne ale aj štýlovo ďalej. Nájdete na CD 13 vlastných piesní, veľmi dobre produkčne a zvukovo spracovaných. Na albume sa objavilo množstvo zaujímavých hostí: Julo Slovák (eSPé), Maťo Husovský (Komajota), James Evans (Heaven’s Shore), Ľudka Koščová, Ivka Kováčová (SHS3) a mnoho ďalších.

Rozhovor s Michalom, ktorý nám všetko rozpovedal a online objednávka na CD

Prečo viac ako vášeň?
Tento názov sa zrodil veľmi spontánne. Keď sme pracovali na booklete, tak kvôli grafickej predstave obalu sme tam jednoducho niečo museli napísať. Marcela napadlo práve “viac ako vášeň” a tak sme to do tej pracovnej verzie obalu vložili. Po tom sme mali ešte mnoho iných návrhov ale zostali sme už pri tom prvom. Páčil sa nám najviac a najviac vyjadroval, že sme chceli povedať.

V čom sa odlišuje CD oproti iným?
Ťažko sa to hodnotí. V porovnaní s našimi predchádzajúcimi albumami určite v štýle, produkcii a aranžmánoch a takisto vo finálnom zvuku. V týchto veciach sme urobili určite pár krokov vpred.
V porovnaní s inými kresťanskými CD si musia názor urobiť tí, ktorí ho budú počuť.

Je toto CD porovnateľne lepšie ako prvé?
Ak máš na mysli PREPARE MUSIC – CHCEM DNES, tak ako som spomínal isto je na tom lepšie produkčne a tiež zvukovo. Mali sme jednoducho viac času sa tomu venovať a dotiahnuť detaily. I keď stále by sa našiel priestor niektoré veci dotiahnuť ešte do iných rozmerov.

Kto spolupracoval na celkovej produkcii, kto tvorí váš tým?
Celkovú produkciu albumu ako celku som mal na starosti ja. Pri produkcii jednotlivých nástrojov a spevov mi pomáhal Jožko Harničár – majiteľ nahrávacieho štúdia, kde sme točili. Pri produkcii ide najmä o cítenie a dá sa povedať, že pri 90% sme to z Jožkom cítili rovnako. Veľa prežívania do toho albumu vložili aj samotní hudobníci. Napríklad gitarista Miloš Humeník. Kreatívnejšieho gitaristu som ešte nestretol. Vyťahoval nápad za nápadom a my sme ho už len usmerňovali. Bola to krásna skúsenosť. To isté platí o Jamesovi Evansovi, ktorý nahrával husle. Pri produkcii obalu nám pomáhal fotograf a grafik Ľubo Rigda.

Čo štúdio, kde ste nahrávali?
V Hardy Studio sme nahrávali už druhý album. Je to malé štúdio v malej dedinke, ktorá sa volá Malý Šariš. Ale kvalitou, vybavením a zvukom sa kľudne vyrovná všetkým iným štúdiam nielen na Slovensku. Jožko je fanatik do jeho práce a vybavenie, ktoré v štúdiu má, by kľudne uživilo tri normálne nahrávacie štúdia.
Nahrávali sme tam najmä preto, lebo tam mám vytvorené dobré podmienky v ktorých sa nám dobre pracuje.

Stala sa Vám nejaka grotesna vec pri nahrávaní?
Bolo ich viac určite viac, len teraz si ani na jednu neviem spomenúť.
Nahrávanie trvalo 6 mesiacov a za tú dobu sa udialo množstvo vecí.
Aj zábavné, aj náročné.

Vošli ste do času, ktorý ste mali na jeho prípravu?
Keď sme prišli s myšlienkou nahrať nové CD, povedal som si, že si nedáme žiadny dátum dokončenia. Najmä kvôli pohode pri nahrávaní a takisto preto, aby bol priestor na vyzretie určitých vecí buď v samotných piesňach alebo v celkovej produkcii. Tak ako sa to vyvíjalo sa však približoval jeden dôležitý dátum – Turíce. Keď sme videli, že je reálne to dovtedy stihnúť, tak sme posledné dva mesiace zintenzívnili prácu a stihlo sa to. Na Turíce bolo už CD v predaji.

Ako sa dostaneme k CD?
Jednoduchšie ako k tomu prvému 🙂
Predáva sa samozrejme na všetkých akciách Koinonie Ján Krstiteľ. Okrem toho je možné objednať si ho cez internet a novinka je, že behom mesiaca by sa malo objaviť vo všetkých kresťanských predajniach po celom Slovensku. Takisto v internetových obchodoch.

Budúcnosť?
Najbližšia udalosť je točenie nového klipu. Veľmi sa na to tešíme. Veríme, že aj cez ten klip prinesieme na slovenskú kresťanskú scénu dačo nové. Bude sa točiť 20. júla na Hlavnej v Košiach. Okrem kapely by sa malo v klipe objaviť množstvo ľudí – tanečníci, žongléri, dav mladých… Spolu nás bude okolo 100.
Tajná vec, ktorú už môžem prezradiť je, že sa bude točiť so špeciálnou technikou s ktorou zatiaľ na Slovensku točilo len zopár známych interpretov.

Online objednávka CD – Viac ako vášeň

[contact-form 2 “cd”]

Cena: 9,- € + poštovné 2,- €

[mp3player width=250 height=160 config=fmp_jw_widget_config.xml playlist=cd-viac-ako-vasen.xml]

Oáza Sklené