PREKONAJ SÁM SEBA

mta-6.jpgBolo mottom a zároveň výzvou minitábora mladých KJK v Sklenom. Asi tridsiatka mladých ľudí od 27.-30. júna 2008 zažívala dni plné adrenalínu, zábavy a nových skúseností.

Všetko sa to začalo udalosťou zo Sv. písma z knihy Numeri 13. kapitola, keď sa vyzvedači vrátili z kanaánskej krajiny, ktorú sa Izraeliti chystali dobyť, a podali o nej správu: „Všetok ľud, ktorý sme tam videli je vysokého vzrastu. Ba aj obrov sme tam videli a popri nich sme sa zdali ako kobylky!“ (porov. Nm 13,33-34)

V živote sa nám mnoho krát stavajú do cesty aj ťažké situácie, ktoré sú pred nami ako obry. Hneď sa ich naľakáme a cítime sa popri nich ako kobylky. Neveriť si, mať strach, nedôverovať a každé negatívne zmýšľanie o sebe je kobylkovou mentalitou, ktorá nás robí neslobodnými. A my sme sa rozhodli proti tejto pliage bojovať. Ako? Tak, že sme prekonávali samých seba. K tomu nás povzbudilo aj slovo zo Sv. písma: „Poďme hneď a zaujmime krajinu, lebo ju môžeme dobyť!“ (Nm 13,31) Tak sme išli hneď na vec. Pripravené dynamiky postavili mladých pred rozhodnutie prekonať ich ako obrov, ktorí im stoja v ceste. Mladí vo svojich kmeňoch bojovali, hoci kobyliek mali veľa a obry sa zdali veľkí a hrozní. Nezľakli sa, lebo si povedali: „S nami je však Pán. Nebojme sa!“ (Nm 14,9c). Posilnení modlitbou a povzbudení spoločenstvom sa hneď vrhali do ťažkých situácií. Každé víťazstvo nad kobylkou alebo obrom bolo vlastne víťazstvo nad sebou samým. Rozhodnutie vykročiť s Ježišom a priateľmi ich oslobodilo od každej neistoty a dodalo im odvahu. Sila spoločenstva a Božej moci vždy uschopňuje prekonávať vlastné hranice.

Boli to dni plné radosti, bojovnosti, nadšenia a odvahy. V každom úspechu sme videli živého Ježiša, ktorý sa prechádzal medzi nami.

A tu sú svedectvá mladých:

jozko.jpgJožko, 15 r., Mankovce

Aký bol pre teba tábor mladých?

Bol poučný.

Čo konkrétne si z neho odnášaš okrem nových priateľstiev?

Naučil som sa, že nemám pozerať iba na seba, ako prekonať svoje skúšky, ale že mám pomôcť aj tým, ktorí sú okolo mňa. Uvedomujem si, že aj ja potrebujem pomoc.

A čo si ty prekonal na tomto tábore?

Prekonal som svoj strach hlavne v nebezpečných situáciách, v ktorých som sa oddal do Božej moci.

Zmenil tento tábor niečo v tvojich postojoch? Dal ti riešenie, ako môžeš vo svojom živote zdolávať obrov?

Zmenil vo mne to, že nemám odkladať riešenie svojich problémov. Lebo oni sa potom len zväčšujú. Tu som začal riešiť situácie hneď, pred ktoré som bol postavený. Nemám sa ich báť a riešiť ich priamo. A nie som v ničom sám, lebo sú stále na blízku priatelia, ktorí mi v tom pomôžu.

Odkázal by si niečo mladým, ktorí by chceli prísť na náš tábor?

Bolo to tu poučné a pritom bola sranda aj zábava. A pre tých, ktorí sa boja a sú uzavretý je to pre nich výzva, ako môžu prekonať samých seba a ísť dopredu.

 

zuzka.jpgZuzka, 17 r., Oščadnica

Aký bol pre teba tábor mladých?

Tento tábor bol formou dynamík, ktoré sa mi veľmi páčili. Bolo to pre mňa niečo nové, čo som si mohla vyskúšať aj spoločne so svojou skupinkou. Každý sa do dynamík zapájal, dal svoj nápad, riešenie, a takto sme sa aj vlastne navzájom spoznávali.

Bolo to niečo super.

Čo konkrétne si z neho odnášaš okrem nových priateľstiev?

Keďže celým táborom sa niesla myšlienka, aby sme o sebe pozitívne zmýšľali, takže si určite do svojho života odnášam práve to. A že všetko sa dá zvládnuť. Aj nemožné. Tento čas mi ešte ukázal, že Boh sa mi dáva poznávať práve cez priateľov. Takže mám byť nimi obklopená, a mám ich počúvať J.

Zmenil tento tábor niečo v tvojich postojoch? Dal ti riešenie, ako môžeš vo svojom živote zdolávať obrov?

Jasné. Bola som doteraz veľmi negatívna a na všetko som hovorila, že sa nedá. Teraz na to pozerám tak, že je potrebné rozhodovať sa, chcieť skúšať a ísť. Lebo Bohu nič nie je nemožné.

Takže už nemáš strach prekonávať prekážky vo svojom živote?

Určite nemám, lebo už viem, ako nato.

Odkázala by si niečo mladým, ktorí by chceli prísť na náš tábor?

Treba to zažiť. Príďte a uvidíte.

 

miro.jpgMiro, 17 r., Oščadnica

Aký bol pre teba tábor mladých?

Bol super, plný úžasných ľudí, rôznych dynamík a skvelej atmosféry.

Čo konkrétne si z neho odnášaš okrem nových priateľstiev?

Odnášam si to, že problémy, rôzne situácie, pred ktoré som postavený sa dajú ľahšie zvládnuť v spoločenstve a s Božou pomocou.

Zmenil tento tábor niečo v tvojich postojoch? Dal ti riešenie, ako môžeš vo svojom živote zdolávať obrov?

Ja som si stále všetko riešil a robil sám. Teraz viem, že keď budem prosiť Boha, on mi pošle ľudí, ktorí mi pomôžu, a s nimi to zvládnem oveľa lepšie ako sám.

Odkázal by si niečo mladým, ktorí by chceli prísť na náš tábor?

Nech prídu, vyskúšajú si a neoľutujú.

Ďakujem za rozhovor.