Navštívili nás – nahliadnite do našej kuchyne

vlado-5.jpgVlado Bokroš je externým členom Koinonie Ján Krstiteľ. Žije vo Zvolene, je ženatý a má dve deti. Povolaním je elektroinžinier. Na neho prezradím to, že je to brat, ktorý sa v našej oáze zjavuje ako anjel z neba. Príde práve vtedy, keď potrebujeme pomoc. Niekedy vôbec neočakávane. Je vidieť, ako sa v ňom Duch Svätý hýbe, a on mu načúva. Je stále ochotný prísť poslúžiť a vidieť naše potreby. Po oáze sa už pohybuje ako doma. Veď nakoniec je tu aj doma. A jeho prítomnosť sme využili aj na tento rozhovor.

Vlado, chodíš k nám často. Čo ti dáva tento čas s nami?

Keď tu prídem, tak si zakaždým oddýchnem od mestského ruchu a načerpám nové skúsenosti. Sú to nielen duchovné, ale aj praktické skúsenosti. Keďže sa tu teraz pracuje na podkroví, tak sa učím aj stavbárskym prácam.

resize-of-vlado-1.jpgV tom prípade sa tu o oddychu nedá hovoriť.

Je to iný spôsob oddychu, ako doma. Človek zmenou prostredia zmení aj svoje návyky, svoju prácu. Vychádza z určitého stereotypu. Každá zmena je pre mňa prínosom.

Spoznal si nás viac, ako len z komunitných stretnutí?

Tak určite som spoznal váš každodenný život. Čiže to nie sú len aktivity, pri ktorých sa venujete nám. Videl som, že tu máte každý svoje miesto. Každý tu využíva svoj dar, svoju danosť pre určitú službu, aby ste si vzájomne slúžili. Ste veľkou rodinou a musíte zvládať chod domácnosti, úpravu domu, okolia, atď. Niekedy sa až čudujem, čo všetko zvládnete za jeden deň.

vlado-2.jpgPrekvapilo ťa niečo na našom spôsobe života?

Oslovilo ma vaše približovanie sa k tomu ideálu žitia evanjelia. A hlavne v prikázaní lásky, ako sa o ňom dočítame aj v evanjeliu podľa Jána v 15 kapitole. Je to úžasné, ako dokážete žiť jeden pre druhého, a už v zárodku eliminovať nejaké nedorozumenia. Vonku vo svete je to trochu problém žiť to takto. Samozrejme sa to potom vo vzťahoch ochladzuje, a trvá dlhší čas, kým si nájdu ľudia k sebe cestu. Tu keď vznikne konflikt, tak sa ďalej neprenáša. Vznikne, povie sa a ide sa ďalej.

Určite ti manželka varí dobre. Ako ti chutí u nás?

Tu je trošku iná kuchyňa. Je pestrejšia tým, že sa tu je viac zeleniny, cestoviny na rôzne spôsoby. Predsa ste inšpirovaný talianskou kuchyňou, kde je rozmanitosť väčšia, ako na Slovensku. Pre mňa je to príjemná zmena jedálneho lístka.

vlado-5.jpgZmenil si niečo vo svojej rodine po prvom bytí s nami? Alebo meníš priebežne 🙂?

Určite. Prijatie, ktoré som tu zažil ma oslobodilo od toho, aby som sa nezaťažoval neúspechmi. Skôr hľadal v nich ponaučenie. Odniesol som si odtiaľ to, ako aplikovať Božie slovo do každodenného života, ktoré je v každom čase živé a aktuálne.

Odkázal by si niečo tým, ktorí by nás chceli bližšie poznať?

Ak niekto nechce poznať len vonkajšok, tú obálku, potrebuje s človekom žiť. Radovať sa spolu, pracovať a učiť sa aj odopierať si. Byť k dispozícii pre každú prácu. Nie len to, čo sa mi chce robiť. Tu sa práca nevyberá. Každý robí čo zvládne. A k tomu ešte s radosťou a chuťou učiť sa nové veci.