Matej a jeho svedectvo

mat.jpgVolám sa Matej, mám dvadsaťjeden rokov a pochádzam zo Serede. Chcem ti dnes svedčiť o tom ako Ježiš dokázal zlomiť putá hriechu a vyviedol ma z otroctva kompromisu k novému životu s Ním. Nikdy by som si nebol myslel, že by som Ho dokázal opustiť a ísť vlastnou cestou. No i napriek tomu sa to stalo.

Vyrastal som vo veriacej rodine v ktorej ma od detstva viedli k Bohu. Chodievali sme do kostola a doma sme sa pravidelne modlili. Neskôr som si našiel spoločenstvo kresťanov s ktorými sme chodili na rôzne akcie, kde bol popri zábave, vždy nejaký duchovný program.
Bolo to fajn. Pravidelne som sa modlil, mal som rád Ježiša a vedel som, že aj On má rád mňa. Na strednej škole som býval na internáte s rôznymi mladými ľuďmi. Na začiatku som sa aj na internáte modlil a keď som prišiel na víkend domov išiel som za mojimi veriacimi priateľmi. Takto to išlo dva toky.

A teraz Ti chcem povedať o probléme, ktorý dokázal zničiť mňa a ničí tak veľa mladých životov. Týmto problémom je KOMPROMIS. Kompromis s týmto svetom. Tak veľa kresťanov kráča v ústrety duchovnej smrti vďaka kompromisom, ktoré krôčik po krôčiku opantávajú naše životy. Keď Ježiš vyzýva svojich učeníkov k evanjeliovej radikálnosti, vie prečo to robí. Vie, že ak človek prestane presvedčivo ísť za ním, skôr či neskôr zomrie. A tak aj ja. Hoci som mal Ježiša rád, v treťom ročníku na strednej škole som začal robiť kompromisy. Prestal som sa každý deň modliť, prestal som chodiť do kostola a opustil som priateľov ktorých som mal rád. Nie naraz, ale postupne. Každý deň som bol čoraz ďalej od Pána a ani som si to neuvedomoval. Kráčal som zo svetla do tmy, zo života do smrti. Tak, že som to ani sám nevedel. A keď som si uvedomil, čo sa deje bolo už neskoro. Bol som sám a opustený na ceste plnej tmy a nevedel som akým smerom mám ísť.

Diabol vie, že človeka ktorý žije v Božej prítomnosti, len veľmi ťažko zvedie veľkým teda ťažkým hriechom. A práve preto človeku podsúva malé pokušenia. Keď sa človek chytí na malé, podhodí väčšie a väčšie. A tak aj Ja. Najskôr som si zapálil jednu cigaretu potom dve potom …. Najskôr jeden pohárik potom dva potom fľaša… Môj život sa veľmi rýchlo zmenil. Začal som chodiť po baroch a priateliť sa s ľuďmi ktorý vymáhali peniaze, predávali drogy, vykrádali a kradli autá. Nakoniec ma vyhodili kvôli správaniu zo školy, týždeň pred mojou stužkovou. Môj život bol na míle vzdialený od toho čo chce od nás Pán. Robil som nešťastného seba aj všetkých okolo mňa. Moji rodičia a rodina si odo mňa veľa vytrpeli, no i napriek tomu nado mnou nezlomili palicu a stále sa za mňa modlili. Po tom všetkom ostala v mojom srdci prázdnota a veľký hlad. Hlad ktorý nedokáže nikto nasýtiť iba Ježiš. Vedel som že iba On mi môže pomôcť nanovo žiť. A tak som sa začal snažiť vrátiť sa naspäť k Bohu. Ale čím viac som sa snažil, tým to bolo pre mňa horšie. Čím viac som sa snažil prestať fajčiť stále viac som zakúšal, že to nezvládnem. Čím viac som chcel zanechať starý život a začať nový, stále viac som zisťoval, že to nedokážem. Nakoniec ma úplne unaveného a vyčerpaného pozvali priatelia s ktorými som predtým chodil do spoločenstva na chatu. Tam som počas Veľkej noci zakúsil naozaj mocný Boží dotyk. V mojom srdci som pocítil jeho prítomnosť a vedel som, že ma neodsudzuje, a že ma znovu volá, aby som šiel za ním.

V ten deň mi dal Ježiš pochopiť, že nie mojou silou, ale Jeho mocou má byť môj život premenený. Odovzdal som mu môj život a dal všetky moje starosti.

A naozaj od toho dňa je všetko iné. Zo dňa na deň som pociťoval niečo nové: už som nemal chuť po rôznych veciach, ktoré ma zotročovali. Prestal som fajčiť, piť, prestal som chodiť po baroch a zanechal som svoj starý život. Pán sa oslávil aj v mojej škole. Prijali ma na strednú do Nitry kde som pokračoval v štvrtom ročníku a zmaturoval som.

mato.jpgTeraz žijem v Komunite Ján Krstiteľ v oáze v Sklenom a každému svedčím, že Bohu je všetko možné, a že On ostáva vždy verný. Preto ťa pozývam do života s Ježišom, neboj sa dať mu celý svoj život. Otvor mu svoje srdce a pozvi ho, aby ti ho naplnil svojou láskou. Neboj sa žiť v radikálnej Kristovej láske, ktorá dokáže zmeniť celý tvoj život.

Matej