BENVENUTI nell OASI di CAMPARMO

Chcel by som sa s vami podeliť o nádhernú skúsenosť a krásne chvíle, ktoré som mohol prežiť v Camparme. Keď mi asi pred 3 mesiacmi povedali, respektíve ponúkli návštevu Camparma tak som neváhal ani chvíľku. Poznám Koinoniu Ján Krstiteľ necelý rok a už mám takúto veľkú príležitosť ísť do Camparma. Waaau!. Tak takáto ponuka sa neodmieta! Veľmi som sa tešil a mal som veľké očakávania. Tak a nastal deň „D“ deň odchodu. Nikdy pred tým som nebol v Taliansku a už vôbec som nemal možnosť šoférovať takú diaľku do zahraničia. Ale bolo to super hneď by som si to zopakoval. V aute bolo veľmi dobré zloženie, takmer celú cestu sme prekecali, takže šoféri nemali možnosť ani na sekundu zaspať. Po ceste často pršalo no ale po príchode do Camparma mračná ustúpili a dážď prestal. Prišli sme v noci a kvôli tomu sme na druhý deň vstávali až na obed. Poobede sme odišli do Camparma. Dovtedy som samozrejme poznal Camparmo iba z fotiek a hlavným poznávacím znakom pre mňa bola uvítacia tabuľa „BENVENUTI nell OASI di CAMPARMO. Často som si hovoril, že túto tabuľu by som chcel vidieť naživo. A huráááá slovo sa stalo telom.

Gallery is empty!

Keď som ju uvidel hovorím, to je tá slávna tabuľa a ja som pri nej amen. Po príchode sme sa zvítali a ja som mal možnosť spoznať slávneho Valeru halelujah. Potom sme sa rozpŕchli a každý šiel na osobnú modlitbu. Poviem vám keď som uvidel tie krásne hory a kopce zostal som v úžase aký je náš Boh veľký a úžasný. Ďakujem Bohu že som sa mohol modliť na tom mieste. Po modlitbe nám Maťa porozprávala o živote o. Ricarda a to ako komunita vznikala. Ďalej sme pochodili po všetkých budovách a boli sme aj v knižnici, kde sa mi po prvý krát dostala do ruky Suma teologická od Tomáša Akvinského, aj keď teda po taliansky, ale predsa. No ale to nebolo jediné prekvapenie tohto dňa. Po odchode z Camparma sme išli do Cogolla , kde sme sa taktiež zoznámili s domácimi,  ktorí nám potom poukazovali okolie a celu oázu. No ale najväčším zážitkom a prekvapením pre mňa bol o. Ricardo. Práve som sa rozprával s Viktorom keď tu počujem RICARDOOO. Otočil som sa a poviem vám, keď som ho uvidel na tom balkóne tlak sa mi veľmi zvýšil :-D. Skutočne, jeho prítomnosť bola pre mňa najväčším prekvapením, aké mi Boh dal. Aj keď poznám komunitu veľmi málo, Ricardo je pre mňa veľkým vzorom a svedectvom Božej vernosti a lásky.

A ako Janka Dolinská povedala „keď sme videli Ricarda môžme už aj zomrieť“ . Na ďalší deň sme mali krásny výlet na Monte Pasubio. Bola to makačka ale stálo to za to. Prekrásny pohľad na okolie a možnosť byť na mieste kde sú úplné počiatky komunity tak to je paráda. Po ceste dolu som rozmýšľal o tom všetkom čo som počul a videl. A bol som Bohu veľmi vďačný aj za to, že som mohol byť s Ricardom a tak som si hovoril že aké by to bolo super, kebyže ho ešte uvidím kým som tu v Camparme. Skutočne mal som veľkú túžbu stretnúť ho ešte a vravel som Bohu: “tebe nie je nič nemožné“ . No ale vedel som aj to že Ricardo je veľmi zaneprázdnený. Po príchode z Pasubia nás čakala večera v Oáze v Camparme. Spravili sme si ešte jedno spoločné foto a chceli sme sa už ísť usadiť do jedálne. No ale vtedy som počul druhý krát RICARDOO. Otočil som sa ale nikde som ho nevidel už som si myslel že zle počujem. A vtedy Maťa povedala že Ricardo prišiel za nami na večeru. Vtedy sa mi druhýkrát zvýšil tlak. Opäť som ho uvidel a Boh naplnil moju túžbu. Ale nebolo to všetko. Keď sme prišli do jedálne usadil som sa čo najďalej od neho ani neviem prečo ale asi preto aby som náhodou nič nepokazil.

Keď sme si sadli prišla Maťa a povedala 4 ľudom že Ricardo ich pozýva k stolu. Priznám sa že bol som troška sklamaný že ja nemám možnosť sa s nim porozprávať ale zatiaľ mi úplne stačilo keď som ho videl. No lenže o chvíľku prišla Maťa aj za mnou a povedala že aj mňa pozýva k stolu tak a vtedy sa mi zvýšil tlak tretý krát a najviac. Prišiel som k stolu s veľkou trémou ale postupne sa tréma zmenila na radosť a pokoj. Veľmi dobre sme sa všetci s o. Ricardom porozprávali hlavne o filozofii ktorú mám veľmi rád 😀 a o jeho živote. Keď som večer zaspával bol som Bohu veľmi vďačný že vyplnil moju túžbu ho ešte stretnúť a nielen to, ale vyplnil aj to, o čo som nemal ani odvahu prosiť – porozprávať sa s Ricardom  Hallelujah Boh je úžasný. Ďakujem Komunite Ján Krstiteľ za túto príležitosť a skúsenosť zakúsiť Boha, ako koná v mojom živote. Ďakujem Sergejovi, Martine, Lucii , Sekáčovi za to, že sme mohli tento čas prežiť s nimi. Veľká vďaka Vladkovi, ktorý nám prispel finančne. Bolo to veľké gesto ktoré si veľmi vážim a určite nielen ja, ale aj ostatní. ĎAKUJEME 😀