XFAKTOR – potenciál, ktorý do nás vložil Ježiš

Nezabudnuteľný a adrenalínový tábor X-Faktor je za nami. Super pocity, nové priateľstvá a dobrodružstvá na dynamikách však pretrvávajú, akoby ešte neskončil. Všetci, ktorí sa vybrali na tohtoročný tábor pre mladých, ktorého názov skôr evokoval sústredenie hudobníkov, postupne pochopili, že X-Faktor je v každom z nás, a že vôbec nemusí ísť len o spev. Je to to, čo robíme, v čom sme dobrí a čo môžeme rozvíjať. Je to charizma, Božia provokácia, ktorá ostatných ľudí nenechá nečinne sedieť. Je to potenciál, ktorý do nás vložil Ježiš. A práve Ježiš bol mladým predstavený ako muž, ktorý objavil svoj X-faktor. Postupne sme sa dozvedeli, že zďaleka nebol jediný, a že v Biblii sú spomenutí ďalší ľudia, ktorí ho tiež našli (Mojžiš, Abrahám). Objavili svoju charizmu a rozvíjali ju. A keďže neboli „mimozemšťania“, ale tiež ľudia z mäsa a kostí, znamená to, že každý jeden človek v sebe tento potenciál má, len ho treba objaviť, rozvíjať a používať. A kde inde by si to mladí vyskúšali ak nie rovno na tábore? Každá dynamika v lese bola výzvou pre celú skupinku. Zistili, že musia dôverovať Ježišovi, sebe a svojím priateľom – bez toho to nešlo. A že Ježišovi dôverujú potvrdili v piatok večer gestom, ktorým vyjadrili, že sa ho chcú chytiť, držať, nechať sa vytiahnuť zo všetkých nepriaznivých situácií, ktoré musia riešiť. Toto rozhodnutie bolo zavŕšené modlitbou za každého osobne, kedy sa ľudia z ekipy modlili za účastníkov. Pán Ježiš sa dotýkal týchto mladých ľudí skrze rôzne časti programu, či už šlo o modlitbu v skupinkách, prednášku, chvály, dynamiky, alebo rozhovory. Tu sú reakcie aspoň niektorých z nich:

  • Dostal som radosť do srdca

Na tábor som sa rozhodol ísť kvôli môjmu kamarátovi zo strednej školy. Povedal som si, že, keď ma sem volá a vraví, že je to niečo skvelé, tak sa mu rozhodnem dôverovať.
V deň keď som prišiel, a ešte potom kúsok, som mal zvláštne pocity. Chvály boli iné ako tie, na ktoré som bol zvyknutý. Boli také radostnejšie a hlavne uvoľnenejšie…
Na začiatku mi to bolo divné…vravel som si, čo si tu budem hopsať…veď hentí (ostatní) sa na mňa pozerajú a ja budem vyzerať ako podivín. No postupne sa to stalo. Raz keď sme mali chvály, dostal som akúsi odvahu a začal som skákať a bol som naplnený takou zvláštnou radosťou…div som strop rukou nepreboril . Táto radosť mi zostala…a skákal som naďalej. Už mi to vôbec neprišlo také divné. Ďalší „zázrak“ som zažil v dynamikách, ktoré sme mali zdolávať ako skupinka. Po prvom nezdare, si ma v druhej úlohe zvolila moja skupinka za vedúceho. Nieže by som to nečakal, po tom, čo sme prežili, ale viete, ja by som sa za vedúceho nikdy nezvolil, aj keby som urobil tie najväčšie a najosožnejšie činy z našej skupinky. Nikdy som sa necítil ako vedúci, avšak asi to tak malo byť. Duch Svätý začal vo mne pôsobiť ako vo vodcovi. Dostával som úžasné nápady, ktoré sme potom ako skupinka pretvárali do techník, ktoré nám pomohli zdolávať naše prekážky. To však nebolo všetko. Pán Boh ma využil ešte aj inak. Normálne by si človek, ktorý vidí pred sebou kopu mrzutých sklamaných ľudí povedal, že „no tak čo, kašlem aj ja na to”…teda, ja by som si to asi povedal, no tentokrát som dostal silu spraviť presný opak. Rozmýšlal som ako týchto ľudí rozveseliť, povzbudiť a zmeniť im náladu. Pán mi dal silu dokázať to…a potom na oplátku mi boli títo ľudia povzbudením. Učil ma, ako rozdávať, to čo mám v sebe…hľadať to pozitívne, nevzdať sa len preto, že prichádzajú prekážky, lebo s ním sa dá všetko. Napriek tomu, že mám ešte stále zmiešané pocity viem, že na tomto tábore som spoznal viacero ľudí, ktorí mi prirástli k srdcu a bol som svedkom ako Pán v nich koná zázraky. Títo ľudia mi pomáhali byť lepším, podporovali ma, aj keď som nevládal… Starali sa o mňa, či sa mi nič nestalo…a to nemuseli… Zažili sme spolu veľa krásnych chvíľ a verím, že ešte zažijeme. Ďalšia vec…podstatná, ktorú som tu zažil je, že som získal niečo úžasné. Dostal som radosť do srdca. S Ježišom to zvládnem, On ma k sebe privinul.
Cítim sa teraz lepšie. Viem, že nie vždy budem šťastný, nie vždy sa mi bude dariť, no verím, že Pán tu bude navždy so mnou a ostane mi verný. S ním všetko prekonám. Pretože kto ostáva v ňom, nič mu nie je nemožné. Janko

 

  • Mám pocit, že som objavila svoj X-factor

Na tábor ma pozvala Petra. Najprv som bola dosť na vážkach a nechcela som veľmi ísť, pretože som nikoho nepoznala. A ja nerada chodím niekam, kde nemám takú „pravú ruku“. No zrazu som zbadala v ich foťáku môjho kamaráta Janka. Bola som celá hotová z toho, že niekto z mojích kamarátov pozná Koinoniu. Hneď na druhý den som šla za ním a dohodli sme sa, že na tábor pôjdeme spolu. Neskôr som sa dozvedela o čo vlastne v tom tábore ide. Že tam budú dosť ťažké dynamiky, a že ich budem musieť zvládnuť. Ja, čo som pomaly ani na rebrík nikdy nevedela vyjsť! Takže som opäť začala štrajkovať, no ocko ma podporil, že sa nemám báť, a že určite nebudem chcieť stadiaľ odísť. Neskutočne som sa modlila, aby som bola s Jančom v skupinke a aby Petra bola moja vedúca. Tak sa aj stalo, za čo som veľmi vdačná. A ktomu ešte aj Stázika 🙂 Čo viac som si mohla priať? Prvé dva dni som bola trošku nesvoja, ostatní sa mi zdali dosť utiahnutí, čiže som bola aj ja. Už som si myslela, že to tak bude do konca tábora, že sa nikdy tak poriadne neodviažeme. Začali aj prvé dynamiky. Hneď na prvej som trochu štrajkovala, jednoducho som sa bála ako ma chlapci zdvíhali na svojich ramenách hore, ešte som im tak neverila. Proste tu mi šlo o život, hehe. A ja som fakt veľký strachopud, nikdy predtým som nič také nerobila. Ale ďalšie dynamiky boli v pohode až na jedno poobedie, kedy to prišlo. Bola dynamika, ktorú sme mali prejsť po dvojiciach a práve mne so Stanom sa to aj napriek viacerým pokusom nepodarilo. Celý večer mi bolo z toho zle, a vôbec som nemala náladu. Chcela som ísť domov, začala som sa báť ostatních dynamík. No na druhý deň doobeda mala Petra skvelú prednášku, ktorá ma nesmierne povzbudila. Až vtedy som si tak skutočne uvedomila, že Ježiš je fakt vždy vždy so mnou! Že s ním sa nemám čoho báť, že mu mám z celého srdca veriť, a tiež svojim priateľom a aj sebe. Opäť som začala mať úsmev na tvári a už som šla na tie dynamiky s oveľa väčším odhodlaním. Stále tam bol strach, ale cítila som, že je oveľa menší! Viac som sa odovzdala Ježišovi. Bola som tiež strašne šťastná z našej skupinky, z toho ako sme spolupracovali a do poslednej hodiny sa nevzdávali. Oveľa viac som začala dôverovať aj našim chlapcom. A ešte k tomu prišiel večer skvelý program, po ktorom sa za nás začali modliť. Ten pocit šťastia a pokoja ktorý ma naplnil, keď sa Petra za mňa domodlila! Plakala som ešte len keď som šla k nej. Bolo to pre mňa silné a veľmi mi to pomohlo. Od toho večera už ani raz neprišla na mňa zlá nalada a pocit žeby som chcela isť domov. Začala som zrazu inak vnímať veci. Mám pocit, že som objavila svoj X-factor, ktorý sa budem snažiť vždy obnovovať a nikdy nestratiť. Bolo veľmi tažké odtiaľ odísť, pretože sme si na seba všetci neskutočne zvykli, utvorili sa krásne kamarátstva, no taký je život. Určite sme sa nevideli naposledy, už teraz sa teším na stretko mladých v Sklenom. Ďakujem Bohu, že mi dal možnosť tam byť! Monika.

 

  • Ježiš mi zmenil život od základu

Volám sa Dávid. Mám 16 rokov a pochádzam z Východu, konkrétne s Prešova. Na tábor Xfactor sa mi veľmi ísť nechcelo, pretože som futbalista a v tomto čase mávame kopec tréningov. Urobil som však rozhodnutie, že tam pôjdem. Teraz viem, že som urobil dobre. Ježiš mi zmenil život od základu. Dal mi novú skúsenosť s Duchom Svätým. Mal som najúžasnejšiu skupinku na celom tábore. Bolo vidieť ako Ježiš mení naše životy a počas dynamík nám dáva zakúšať svoju blízkosť. Zakúsil som, že ma Duch Svätý volá, aby som sa modlil osobnú modlitbu hodinu denne, čo som po tábore začal robiť, až boli z toho rodičia prekvapení. Veľmi sa mi páčili naše skupinkové večerné zdieľania na izbách, kde sme utužovali priateľstvá. Objavil som v sebe nový zápal a od teraz chcem robiť všetky veci na 100% pre Ježiša.
Ak chceš zažiť niečo nové a pekné vo svojom živote neváhaj a príď aj TY!

viac foto na kjk magazin on facebook