Vitajte v našej kuchyni – nová rubrika Navštívili nás

resize-of-peter-6.jpg

Peter Ducháček je externým členom v Koinonii Ján Krstiteľ. Slúži ako koordinátor a zároveň pomáha svojej manželke Márii v službe deťom. Je elektroinžinier a so svojou rodinou žije v Bratislave. Nedávno k nám prišiel na pár dní netušiac,


resize-of-peter-7.jpg že sme započali s prácami na našom podkroví. Ale nezaváhal, a bez problémov sa stal jedným z pracovného tímu. A preto sme boli zvedaví, ako sa u nás cítil.

Nechal si doma manželku s deťmi, a rozhodol si sa prísť na pár dní medzi nás. Čo ťa k tomuto rozhodnutiu viedlo?

Chcel som viac spoznať interných členov. Chcel som viacej nabrať toho Ducha, ktorého vy tu žijete, aby som aj ja vedel žiť to, čo žije Komunita Ján Krstiteľ a chcel som sa dostať k zdroju celej komunity. Aby som bol aj ja zjednotený s komunitou, aby som aj ja žil túto komunitu tak, akoby som ju chcel žiť. Aby som bol pravým Jánom Krstiteľom, aby som zažíval Ducha, ktorý tu je. Došiel som na formáciu. Formovať sa hlbšie a získať tak ten správny smer. Získať ducha Jána Krstiteľa, ešte viac sa upevniť v tom, čo žijem, aby som stál pevne. To znamená, že žijem v KJK, kráčam v KJK a chcem byť v nej pevne zakorenený v tom, čo žijem. A to môžem načerpať u interných členov, lebo oni to žijú non stop – od rána do večera.

resize-of-rotation-of-peter-8.jpgPrišiel si práve v čase, keď pracujeme na našom podkroví. Blavák a lopata, ako to ide dokopy?

Smiech. Dobrá otázka. Ja sa veľmi teším, že tu môžem fyzicky pracovať, lebo moja práca je skôr pri počítači, ale aj s ľuďmi. Takže väčšinou sedím, a preto sa veľmi teším, že môžem fyzicky pracovať. Pre mňa je to oveľa lepšie ako posilňovňa. Môžem sa trošku rozhýbať a zároveň prispieť na stavbu tohto domu. Lebo toto je moja komunita, a ja môžem pracovať na niečom, čo má význam. Pracovať na Božom diele a stavbe mojej komunity.

Súčasťou nášho interného života je určitý režim dňa. Nemal si problém prispôsobiť sa mu?

Trošku áno. Mal som problém so stravou, že obed je až o jednej a večera o pol deviatej. Ja som zvyknutý jesť častejšie. Ale inak som nemal problém. Tých prác je tu dosť. Zo začiatku som bol trošku unavený, ale zvykol som si. Ináč sa mi váš režim páči.

Myslíš si, že by mal mať každý deň svoj poriadok a takýto režim?

Je to dobré. Ja som sám zistil, že je potrebné mať poriadok. Žiť bez poriadku sa nedá. Páči sa mi táto organizácia, lebo človek má istotu v celom dni. Je naplánovaný a vie, čo bude nasledovať.

Určite tvoja manželka varí dobre. Ako ti chutilo u nás?

Moja manželka varí veľmi dobre. Varí mi to, čo mám rád, vymýšľa jedlá a veľmi dobré. Je úžasná kuchárka a je stále lepšia a lepšia. Našli sme spoločnú kuchyňu a ten výsledok je stále perfektný. U vás mi tiež chutí veľmi dobre. Nemal som problém, aby mi niečo nechutilo. Jedlo bolo skvelé.

resize-of-peter.jpgPrekvapilo ťa niečo na našom spôsobe života?

Áno. Prekvapila ma jedna vec. Úslužnosť. Ako jeden druhého obskakujete, ako si navzájom slúžite v maličkostiach. Tým sa stále snažíte myslieť nato, že ste priatelia. Chcete slúžiť tomu druhému a tak budovať priateľstvo. Je to o rozhodnutí, že to budem stále robiť. Všímate si potreby druhého.

Spoznal si nás viac, ako len z komunitných stretnutí?

Ako koordinátor tu chodievam 4 krát do roka, takže som už mal možnosť vás spoznať. Ale musím povedať, že som sa s vami viac zjednotil a uvedomil si, ako slúžite. A čo som spoznal? Spoznal som krásu vášho života, že môžte byť celý deň spolu. Uvedomil som si, že je úžasné mať spoločenstvo a žiť ho non stop. Ja mám rád spoločenstvo, a vždy som túžil mať ľudí okolo seba. Keby som nebol manžel, tak by som tu chodil častejšie a vedel, že tu je moje miesto. A to, čo som tu videl, budem hovoriť ľuďom, aby si to prišli vyskúšať. A hlavne by som to smeroval k slobodným a tým, ktorí hľadajú. Veľmi rýchlo by som ich tu poslal, aby mohli zažiť tú plnosť života.

Vidíš niečo spoločné na živote v komunite a v rodine?

Spoločné je to, že aj my manželia žijeme od rána do večera spolu. A že my aj vy medzi sebou chceme budovať vzťahy a slúžiť jeden druhému.

Odnesieš si niečo konkrétne, čo si tu zažil aj do svojej rodiny?

Odnesiem si pár konkrétnych vecí. V prvom rade si odnesiem úslužnosť, potom priateľstvo, ktoré tu žijete. Odnesiem si vernosť v modlitbe a vyhradený čas na ňu, lebo ranná modlitba je veľmi dobrá. A odnesiem si aj to, čo tu Vladku stále omieľal: milujte, milujte, milujte.

resize-of-peter-6.jpgSi priekopníkom medzi koordinátormi. Myslíš si, že takéto bytie s nami niečo prinesie aj do tvojho agapita?

Je úžasné vidieť, ako Vladko má rád svojich interných, s ktorými žije. A to je pre mňa vzor, ako ja mám mať rád svojich. Svoje Agapito. A zasa je to len o tom: miluj, miluj, miluj. Ako on miluje, aj ja chcem milovať. To je to, čo bude meniť môj vzťah k Agapitu a k iným ľuďom. Je úžasné vidieť Vladka, aký je dobrý pastier. Teraz vidím, čo je to vidieť v blížnom Pána. Tu si každý môže vziať túto skúsenosť.

Odkázal by si niečo tým, ktorí by nás chceli spoznať bližšie?

Neváhajte, a choďte do Skleného. Nie je o čom rozmýšľať. Nič nestratíte, môžte len získať.

Vďaka za rozhovor.