Víkend bez kompromisov

Každé stretnutie mladých v Sklenom má svoju neopakovateľnú atmosféru. A v podstate sa na každom deje približne to isté – v piatok sa začína pizzou, v priebehu nasledujúcich dní sa pokračuje prednáškami, chválami, a spoločne stráveným časom. No a na záver si dáme spoločnú omšu a obed, rozlúčime sa a ďalej si ideme každý vlastnou cestou. Inak tomu nebolo ani teraz, no myslím, že so mnou budú viacerí súhlasiť, keď poviem, že toto stretko bolo špeciálne, aj vďaka svojej hlavnej myšlienke, ktorá nadchla všetkých účastníkov. Víkend v Sklenom, ktorý trval od štvrtého do šiesteho októbra 2013 bol absolútne BEZKOMPROMISNÝ!

Ľudia ktorí sem prúdili zo všetkých krajov Slovenska, neboli určite sklamaní. Jednak to bolo výberom témy, ktorá pre nás bola ako ušitá na mieru, a okrem iného sa o to zaslúžila aj kombinácia bonusov, ktoré sme nečakali. Hneď v piatok bol pre nás prichystaný nezabudnuteľný kvíz, z ktorého nejedného účastníka rozboleli brušné svaly z neutíchajúceho smiechu nad odpoveďami ostatných! Ďalej sme museli na colnici zanechať staré chodníčky a staré osobnosti, ktoré boli v nás, aby tie nové mohli rásť a prekvitať. No a samozrejme, sme vedeli, že hymna bude perfektná, no netušili sme, kam až dokáže zájsť kreativita našich hudobníkov, ktorí na „stejdži“ predvádzali vystúpenie hodné koncertného pódia! Kombinácia gitary, basy, cajonu a spevu talentovaných vokalistiek spôsobili, že nejednému účastníkovi behal po chrbte mráz z úžasných chvál, ktoré sme tu spolu za víkend prežili hneď niekoľkokrát.

Bezkompromisná téma nás chtiac-nechtiac donútila, aby sme sa nad sebou zamysleli a urobili tak vo svojich životoch niekoľko úprav, zmien a vylepšení. Mnohých vecí sa bude treba vzdať, možno to nebude jednoduché, ale výsledný efekt a odmena v podobe večného života za to určite stoja 😉

Gabo

 

 

Svedectvo zo stretka

Čaute! Volám sa Lucia a mám 15 rokov. Minulý víkend som prvý krát zavítala na Stretko mladých v Sklenom a neskutočne ďakujem Bohu za to, že som tam mohla byť. Chcem vám svedčiť o tom, ako to zasiahlo môj život, a ako som konečne spoznala Ježiša ako reálnu osobu, ktorá je vždy vedľa mňa!

Amen! Pane, tak veľmi ti ďakujem za toto (nekompromisné) stretko mladých, na ktorom som ťa mocne zakúsila a naučila sa nachádzať tvoju lásku a budovať vzťah s tebou každý deň! Ďakujem ti za komunitu, za úžasných ľudí, ktorých som tam stretla, za prítomnosť Ducha Svätého v tomto tvojom úžasnom diele.

Skutočne to bol najlepší a najsilnejší víkend po veeeeeeeeľmi veľmi veľmi dlhej dobe J. Posledné mesiace som žila neustálu zaneprázdnenosť, v ktorej som robila naozaj veľa kompromisov, zvlášť vo vzťahu s Ježišom, no neuvedomovala som si to. Týždne boli plné učenia a ZUŠ-ky, víkendy plné hudobných, rodinných a iných akcií. Ten program som ešte nejak zvládala, som asi od povahy taká, že stále potrebujem robiť niečo užitočné a aspoň na chvíľu napĺňajúce, keby som nemala program, tak si ho nájdem. No úplne podvedome som svoje kresťanstvo brala tak, že však robím toho dosť, veľa, nad mieru, musí to stačiť. Aj keď ma to pred nejakou dobou ešte dosť škrelo, teraz ma už ani nenapadlo, ako veľmi slabne môj vzťah s Ježišom, ako sa vzďaľujem, a to všetko kvôli kompromisom. Mám toho veľa, tak spravím kompromis, pomodlím sa zajtra. Bibliu si prečítam zajtra. A vzďaľovalo sa to čoraz viac.

Vtedy nám však na Dome modlitby Viktor povedal o Stretku mladých. Chcela som ísť aj pred pol rokom na jedno, no nejak to nevyšlo ani finančne ani časovo. Teraz mi ostali nejaké peniaze z narodenín, tak som si povedala, že tam pôjdem. Chcela som to skúsiť. Nevedela som, čo bude témou stretka. Posledný deň pred stretkom som ešte aj ochorela, nebola som taká nadšená, že by som sa nejak extra tešila. Asi jediné, čo ma dosť posielalo ísť tam, bolo, že som dávno v Sklenom nebola, dávno som nevidela ľudí, ktorí sú tam a nakoniec, išiel aj môj priateľ a povedali sme si, že duchovný život budeme budovať spoločne. Tak som teda šla. A skutočne neľutujem!

Asi je pravda, že láska ide cez žalúdok, lebo práve perfektná pizza ma hneď prvý večer presvedčila, že to bude super víkend J. Nuž, môj žalúdok sa nemýlil :D. Hneď od soboty rána Boh pôsobil tak mocne… Vstala som ráno na spoločnú osobnú modlitbu. Veľmi ma to nakoplo. Už dlho som bola bez modlitby, lebo som sa nevedela modliť, aj keď som sa snažila pracovať s Písmom a všetko, nič som v tom nenachádzala, vôbec to nenapĺňalo moje srdce a nebola som verná. Teraz, keď som zakúsila skutočnú rannú modlitbu a jej silu, túžila som sa už len modliť.

Ďalej to pokračovalo úžasnými chválami a témami. Uvedomila som si všetky kompromisy, ktoré tak veľmi pohlcovali môj život, a uvedomila som si, že práve oni sú tým, čo mi bráni žiť s Ježišom. Uvedomila som si, že sa musím zmieriť sama so sebou (vždy som mala problém s tým, že som nevedela sama so sebou vydržať), že musím nájsť cestu do vlastného srdca a musím ho nekompromisne očistiť. Tak isto sme sa spoločne zbavili kompromisov v našom vzťahu s Andrejom. A od prvej chvíle som cítila, že moje srdce je slobodnejšie, že už sa čistí, aby v ňom bolo dosť miesta pre Ježiša. V to poobedie som naozaj zakúsila, že Ježiš je skutočná reálna osoba, ktorá ma pozná, miluje a vždy sprevádza. Že túži mať so mnou hlboký vzťah a uvedomila som si, že tiež túžim po tom jedinom. Ale opravdivo som to vnímala, nie len ako toľko krát pred tým, keď mi to niekto povedal alebo som to čítala. Vtedy som to mala vo svojej hlave. Ale až teraz asi prvý krát som to mala aj vo svojom srdci!

Páčilo sa mi, ako mocne a radostne sme oslavovali Pána. Ako sme slobodne tancovali, skákali a hlasno spievali. A to na ozaj kvalitnú hudbu 😉 ktorá bola na slávu Božiu – čo môže byť lepšie?

No a nakoniec nedeľa a kázeň na omši. Neuveriteľne obohacujúce. Pochopila som význam liturgie slova a znovu našla chuť k dôslednému čítaniu Biblie. Pochopila som na čom sú založené vzťahy, aká dôležitá je poslušnosť, počula ako úžasne funguje vernosť v modlitbe. Tu som všetky tie Božie dotyky zo soboty dokázala formulovať do konkrétnych krokov v mojom živote, a to je asi jedna z najdôležitejších vecí. Vždy mám po takýchto akciách problém s tým, že vo mne zapália obrovský oheň, ale ja neviem ako ho udržať, a tak o pár dní zhasne a ja som späť tam, kde som bola. Ale tu som dostala „palivo“, už viem, ako ten oheň v srdci držať zapálený. A skutočne, prvý deň som sa nekompromisne rozhodla pre 20 minútovú modlitbu a hľa, modlila som sa trištvrte hodinu! Prvý deň som sa rozhodla pre nekompromisnú poslušnosť a zlepšil sa môj vzťah s rodičmi, moje srdce je pokojnejšie! Toto bola zmena, ktorá ma naozaj nakopla, lebo výsledky bolo vidno už prvý deň .

Takto som zakúšala Boha práve na stretku mladých! Je to neuveriteľná, úžasná a neopakovateľná skúsenosť, ktorú si nesmiete nechať ujsť! Ďakujem všetkým, ktorí sa na tom podieľali, ďakujem Pánovi, že som tam mohla byť. Potlesk Ježišovi!!!