Téma mesiaca “Priateľstvo”

robert-collins-341231

Prežili sme čas leta, dovoleniek, oddychu, čas s priateľmi, čas načerpania nových síl. Čas, ktorý každý z nás potrebuje. Každý z nás chce byť milovaný, mať priateľov a nebyť sám.

Už od stvorenia človeka je do nás zapísaná táto najhlbšia túžba: byť milovaný!!! Ak to zakúšame, dokážeme podať jedinečné výkony, ak nie, často zlyhávame aj pri bežných povinnostiach.

Láska je našou inšpiráciou.

Ježiš ako neopakovateľný, jedinečný a neprekonateľný bojovník za lásku, za ktorú dáva svoj život, celým svojím životom kričí najdôležitejší výkrik a posolstvo všetkých čias: Nové prikázanie vám dávam… Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás“ (Jn 13, 34).

Keď sa ho pýtali, ktoré prikázanie je prvé, Ježiš odpovedá: „Prvé je toto: ,Počuj, Izrael, Pán, náš Boh, je jediný Pán. Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!‘ Druhé je toto: ,Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!‘ Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet“ (Mk 12, 29-31))

Svedectvo Ježišovho života by sa preto dalo zhrnúť do jedného: Miluj!

Preto ťa aj v tomto novom mesiaci povzbudzujem: otvor sa na lásku a všetky jej prekvapenia! Otvor sa na Ježiša, ktorý si každý deň hľadá cestu k Tvojmu srdcu! Možno si od tohto leta čakal viac, možno si niečo pokazil, zažil sklamanie, a naopak, možno ten čas, bol taký krásny, že sa ti ťažko kráča ďalej a chýba ti priateľ.

Láska v našich vzťahoch dokáže robiť zázraky, ak nie je bez:

  1. odpustenia- dávania a prijímania novej šance
  2. bez obety! Zlaté pravidlo: rob druhým to, čo chceš, aby robili tebe. Trochu menej kritiky a viac vďačnosti. Nepozeraj na to, čoho sa ti nedostáva, ale to čo máš. Trochu menej snívania a viac konkrétnych giest.

Ak Ti chýba priateľ, staň sa Ty tým priateľom! Ako? Čerpaj od Ježiša. Miloval do krajnosti, až do konca a vždy ako prvý! Tvoja láska môže byť odpoveďou na jeho nekonečne hlbokú, oddanú a vášnivú lásku.

Nech sú ti inšpiráciou slová zo Sirachovca 6, 14-17:

Verný priateľ je ako mocná pevnosť, kto takého nájde, nájde si poklad. Verného priateľa nemožno kúpiť a hodnota jeho vernosti sa nedá vyvážiť zlatom a striebrom. Verný priateľ je akoby liek nesmrteľného života a tí, ktorí sa boja Pána, nájdu ho. Kto sa bojí Boha, bude mať ozaj pravé priateľstvo, lebo kto aký je, takého bude mať aj priateľa.

Nezabudni, že je v Tebe ten istý Duch, ktorý je v Ježišovi, a preto vnes do tých každodenných chvíľ jasné posolstvo lásky (priateľstva), ktorá nie je obmedzená ročným obdobím, náladami ani priestorom.

Choď do toho a tvoj život bude stáť za to!

Zhrnutie:

  1. Prepáľ každodennosť priateľstvom, láskou ako Ježiš!
  2. Nech ti nechýba odpustenie a konkrétne gestá, ktoré ťa aj niečo stoja (obeta)
  3. Ak Ti chýba priateľ, staň sa Ty tým priateľom!