Téma mesiaca: “Báť sa, alebo veriť?”

muhammad-mousavi-1227626-unsplash

V Marekovi, v 4.kapitole sa opisuje dramatický príbeh Ježiša a jeho učeníkov na mori počas silnej búrky. Zrazu sa strhne búrka, zdvihne sa prudký vietor a dážď a Ježiš pokojne spí. Loďka sa začína napĺňať vodou a srdcia učeníkov strachom a neistotou. Zavládne chaos a každý robí, čo môže. Silná búrka však presahuje aj sily ostrieľaných rybárov. V poslednej chvíli zúfalo budia Ježiša a prosia o pomoc. Ježiš okamžite utíši búrku i vietor a na veľké prekvapenie rybárov i čitateľa sa pýta: „Čo sa tak bojíte?! Ešte stále nemáte vieru?“

Strach bol v danej situácii prvotnou reakciou na nebezpečenstvo, nie však pre Ježiša, ktorý videl ďalej ako učeníci.Za hustými mrakmi a prudkým vetrom už videl slnko a preto strach v jeho prítomnosti neobstál.

Strach, ktorý učeníkov natoľko ochromil, že nedokázali jasne myslieť, stojí v jasnom protiklade proti viere a istote Ježiša, ktorý koná v autorite a s prehľadom utišuje búrku.

Strach, ktorý paralyzuje a ochromuje a viera, ktorá už vidí riešenie, pretože verí v Boha, ktorý je dobrý a vždy pripravený zasiahnuť. Nebojí sa preto postaviť sa zoči voči problému a s autoritou mu prikázať, aby mlčal a utíšil sa.

„Čo sa tak bojíte?! Ešte stále nemáte vieru?“ V každej búrke máš na výber. Nemusíš byť jej obeťou. Môžeš si vybrať, ako na ňu zareaguješ. Rozhodneš sa pre strach a paralýzu, alebo vieru a akciu? Ježiš si vybral to druhé a „vietor prestal a nastalo veľké ticho.“

Je to na tebe.